کامپوزیت دندان نیاز به عصب کشی دارد؟

کامپوزیت دندان عصب کشی آیا لازمه قبل از کامپوزیت عصب کشی کنم؟

کامپوزیت دندان عصب کشی - کامپوزیت، یک ماده چند منظوره است که در دندانپزشکی به وفور به کار می‌رود. از اصلاحات زیبایی دندان تا پر کردن حفره‌ها و حتی استفاده پس از عصب‌ کشی دندان، این ماده کاربردهای متعدد و فراوانی دارد. اگر به دنبال رفع مشکلاتی مانند شکستگی دندان، بی‌نظمی دندان‌ها یا رفع رنگ زرد دندان‌ها هستید، دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد از کامپوزیت استفاده کنید. در این مقاله، قرار است به این سوال شما پاسخ دهیم که چرا ممکن است پیش از اعمال کامپوزیت، عصب کشی لازم باشد.

کامپوزیت دندان چیست؟

خب بیایید مقاله را از تعریف کامپوزیت شروع کنیم تا کمی با کامپوزیت آشنا شوید. کامپوزیت دندان، یک ماده بسیار مفید در دندانپزشکی است که می‌تواند مشکلات مختلفی از جمله پوسیدگی، شکستگی، زرد شدن و ناهنجاری‌های دندانی را بهبود بخشد. این ماده، اغلب به عنوان ماده ترمیمی مستقیم شناخته می‌شود، به این معنا که دندانپزشک می‌تواند در یک جلسه و به‌طور مستقیم از آن برای درمان دندان شما استفاده کند. مواد کامپوزیت در ابتدا بسیار نرم و انعطاف‌پذیر هستند، به طوری که پزشک می‌تواند آن را به شکل‌های مختلفی تنظیم و شکل دهد.

پاسخ به سوالات متداول شما: اول فیلر لب انجام بدیم یا کامپوزیت؟ 

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی در سال‌های اخیر، کامپوزیت به عنوان یک جایگزین مناسب برای آمالگام در پر کردن حفره‌های دندان‌ها ظهور کرده است. این ماده به دلیل مقاومت بالا و ویژگی‌های مورد نیاز برای پر کردن دندان‌های عصب کشی شده، گزینه‌ی معتبری به حساب می‌آید.

کامپوزیت دندان چیست؟
در این تصویر به این سوال پاسخ داده شده است که کامپوزیت دندان چیست؟

همچنین کامپوزیت می‌تواند در افزایش زیبایی دندان‌ها نقش بسیار مؤثری داشته باشد. این ماده می‌تواند به عنوان یک روکش بر روی دندان‌ها قرار گیرد و ناهنجاری‌ها و رنگ زرد دندان‌ها را بهبود بخشد. به شرط انجام صحیح، ترمیم‌های کامپوزیت طبیعی و زیبا به نظر می‌رسند، اما تشخیص این نوع ترمیم‌ها به کمک پزشک حرفه‌ای بسیار مهم است.

نحوه انجام کار با کامپوزیت دندان چگونه است؟

همان‌طور که اشاره شد، کامپوزیت در دندانپزشکی برای دو منظور کاربرد دارد. در ادامه، روش اجرای هر یک از این دو کاربرد توضیح داده می‌شود.

 استفاده از کامپوزیت در درمان دندان عصب کشی شده

اولین مرحله معمولاً شامل بی‌حسی موضعی است. مشابه بسیاری از روش‌های درمانی دندانپزشکی، مرحله دوم این فرآیند شامل قرار دادن یک مانع لاستیکی است. این مانع به حفظ شرایط بهتر برای موفقیت در استفاده از کامپوزیت‌ها کمک می‌کند. این تدابیر باعث می‌شود درمان با کامپوزیت به بهترین شکل انجام شود و زبان و دهان شما کاملاً محافظت می‌شود. سپس، با استفاده از فرز، بافت پوسیده دندان برداشته می‌شود. این فرآیند به همراه ارتعاش‌های کوچک انجام می‌شود و هیچ مشکل و مزاحمت ناخواسته‌ای ایجاد نمی‌کند. سپس، مراحل بازسازی شامل خارج کردن مواد اضافی و تمیز کردن کانال‌ها آغاز می‌شود.

پاسخ به سوالات متداول شما: بهترین سن برای انجام کامپوزیت دندان

اسید ارتوفسفریک روی سطح دندان به منظور تهیه سطح پذیرشی برای چسب اعمال می‌شود. این اقدام باعث می‌شود سطح دندان آماده برای چسباندن کامپوزیت شود. چسب مخصوصی در این مرحله استفاده می‌شود که به کامپوزیت اجازه می‌دهد به دندان متصل شود. بعد از این مرحله، با افزودن کمی کامپوزیت، حفره دندان به طور کامل پر می‌شود و ظاهر آن به شکل عاج‌های دندان بازسازی می‌شود. رنگ کامپوزیت به‌طور کامل به دندان‌های شما تطابق داده می‌شود، بنابراین برای ترمیم دندان‌های جلو بسیار مناسب است.

استفاده از کامپوزیت به عنوان روکش دندان

کامپوزیت به دلیل شباهت بالای رنگی به دندان‌ها، می‌تواند به عنوان روکش دندان نیز مورد استفاده قرار گیرد. اگر دندان‌های جلویی شما نامنظم هستند، دچار شکستگی شده‌اند، کوچک و ناهمگن هستند و یا بین آن‌ها فواصلی وجود دارد یا رنگ دندان‌های شما تغییر کرده است، می‌توانید با استفاده از کامپوزیت این مشکلات را برطرف کنید.

این روش بسیار ساده است و در یک جلسه انجام می‌شود. پزشک پس از بررسی دندان‌های شما، آماده‌سازی را انجام می‌دهد و در صورت لزوم مقداری از مینای دندان را تراش می‌دهد. سپس ژل اسیدی را روی دندان‌ها می‌مالد تا سطح آن‌ها زبرتر شود و شرایط برای چسباندن کامپوزیت فراهم شود. سپس کامپوزیت خمیری روی دندان‌ها قرار داده می‌شود و ظاهر آن به شکل دندان‌های شما تنظیم می‌شود.

علت انجام کامپوزیت پس از عصب کشی دندان چیست؟

استفاده از کامپوزیت روی دندان‌هایی که عصب کشی شده‌اند، محدود به پر کردن حفره دندانی نمی‌شود؛ بلکه قبل از نصب کامپوزیت، لازم است دندان‌ها عصب کشی شوند. این اقدام به این دلیل است که اگر پس از نصب کامپوزیت مشکلات جدی در دندان‌ها به وجود آید و نیاز به عصب کشی پیدا کنید، لازم خواهد بود که کامپوزیت را خارج کرده و سپس عصب کشی انجام دهید که این امر باعث افزایش هزینه‌ها خواهد شد. وقتی که عصب دندان به علت عفونت نیاز به درمان دارد، انجام یک درمان کانال ریشه موفق به شما این امکان را می‌دهد که دندان خود را حفظ کنید.

حفظ دندان طبیعی، از ناتراز شدن دندان‌های دیگر جلوگیری می‌کند و از ایجاد و بروز مشکلات فکی نیز جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، ضروری است که پیش از نصب کامپوزیت همه مشکلات دندان‌های خود را رفع کنید.

کامپوزیت مناسب چه کسانی است؟ 

استفاده از کامپوزیت به عنوان روکش دندان مناسب برای افرادی است که دندان‌هایشان فرسوده، کدر، ترک خورده یا ناهموار هستند و به سادگی با هیچ روش دیگری نمی‌توان آن‌ها را به طور رضایت‌بخش ترمیم کرد. با این حال، روش‌های کامپوزیتی برای هر موقعیتی مناسب نیستند. اگر دندان‌های شما با جرم‌گیری یا بلیچینگ قابلیت سفید شدن دارند، یا اگر می‌توانند از طریق درمان  ارتودنسی مجدد تراز شوند، ممکن است استفاده از کامپوزیت بهترین گزینه برای شما نباشد. بنابراین، مهم است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین راه حل را برای دندان‌های خود انتخاب کنید.

خدمات تخصصصی دندانپزشکی و ارتودنسی
شماره تماس های کلینیک های تحت نظر دکتر مهسا شریعتی، برای رزرو نوبت با شماره ۰۹۹۱۱۵۵۲۳۰۰ تماس بگیرید.

کامپوزیت و ونیر در موارد مختلفی کاربرد دارند:

۱٫ مینای دندان آسیب دیده: وقتی مینای دندان به دلیل دارو، ژنتیک یا عادات غذایی نامناسب آسیب دیده باشد و تکنیک‌های سفید کننده نتوانند به‌طور مؤثر آن را به حالت طبیعی بازگردانند، کامپوزیت ونیر می‌توانند زیبایی طبیعی دندان‌ها را بازسازی کنند.
۲٫ دندان‌های ناهموار: دندان‌های ناهموار می‌توانند باعث ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس شوند. ارتودنسی یک روش معمول برای اصلاح وضعیت دندان‌های ناهموار است، اما در برخی موارد کامپوزیت ونیر نیز می‌توانند گزینه مناسبی باشند.
۳٫ دندان‌های شکسته یا ترک خورده: در صورت شکستن یا ترک خوردن دندان‌ها، کامپوزیت ونیر می‌توانند از آسیب بیشتر  پیشگیری کرده و دندان‌ها را بازسازی کنند.
۴٫ فاصله بین دندان‌ها: شکاف بین دندان‌ها ممکن است برای زیبایی دندان‌ها مشکل‌ساز باشد. در این موارد، کامپوزیت می‌توانند به عنوان یک راه حل با ظاهر طبیعی برای پر کردن این فواصل استفاده شوند.
۵٫ استفاده به عنوان ماده پرکننده: کامپوزیت به عنوان ماده پرکننده برای دندان‌های عصب کشی شده نیز استفاده می‌شود تا مشکلات پس از درمان عصب کشی جلوگیری شود.

کاربرد کامپوزیت دندان در این تصویر به تعریف کاربرد کامپوزیت دندان پرداخته ایم.

مزایای کامپوزیت نسبت به لمینت:

۱٫ قیمت پایین‌تر: یکی از مزایای اصلی کامپوزیت نسبت به لمینت، قیمت مناسب‌تر آن است. با توجه به اینکه روش‌های زیبایی غالباً تحت پوشش بیمه درمانی نیستند، قیمت کمتر کامپوزیت می‌تواند برای بسیاری از افراد مهم باشد.
۲٫ سرعت در اجرا: یک مزیت دیگر که کامپوزیت دندان‌ها دارند این است که می‌توان آنها را در یک جلسه نصب کرد. ونیرهای کامپوزیت مستقیماً روی دندان‌های شما ساخته می‌شوند و نیازی به ارسال به آزمایشگاه دندانپزشکی ندارند. این مواد پرکننده با استفاده از نور آبی در محل خود تثبیت می‌شوند و سپس برای دستیابی به زیبایی طبیعی‌تر صیقل داده می‌شوند. بنابراین روش کامپوزیت کمتر تهاجمی و سریعتر از لمینت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله تفاوت کامپوزیت و لمینت مراجعه کنید.

جمع بندی:

بهبود و زیبایی دندان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، و کامپوزیت یکی از راه‌هایی است که در این زمینه تاثیرگذار و مفید می‌باشد. با توجه به مزایای استفاده از کامپوزیت، از ترمیم ظاهر دندان‌ها تا پر کردن حفره‌ها و روکش دندان‌های جلو، این ماده تنوع و کاربردهای زیادی دارد. همچنین، اگر تصمیم به استفاده از کامپوزیت دندانی یا روش‌های زیبایی دندان دارید، همیشه بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کرده و گزینه‌های مناسب را برای حفظ و بهبود زیبایی دندان‌های خود انتخاب کنید.

استفاده از کامپوزیت برای دندان عصب‌کشی شده، می‌تواند فواید زیادی برای شما داشته باشد، از جمله داشتن یک لبه دندانی طبیعی و مستحکم. همچنین، اگر قصد دارید کامپوزیت را به عنوان روکشی برای دندان‌های جلویی استفاده کنید، حتماً باید مشکلات دندانی را قبل از این کار حل کنید و در صورت لزوم، عمل عصب کشی انجام دهید. در این مقاله به‌طور مفصل به توضیح علت اینکه چرا قبل از کامپوزیت نیاز به عصب کشی داریم، پرداخته‌ایم و مزایا و کاربردهای آن را به دقت شرح دادیم.

سوالات متداول: 

در ادامه پاسخ‌هایی کوتاه به پرسش‌های متداول شما در مورد کامپوزیت دندان داده‌ایم.

عمر کامپوزیت چقدر است؟

میانگین عمر کامپوزیت تقریباً ۵ تا ۷ سال است، اما با مراقبت و نگهداری دقیق‌تر، ممکن است به مدت بیشتر از ۱۰ سال از آن استفاده نمایید.

ممکن است کامپوزیت تغییر رنگ بدهد؟

اگرچه در ابتدا، کامپوزیت بسیار تمیز و سفید به نظر می‌رسد و خاصیت ضد لک نیز دارد، اما باید در مراقبت از آن کوشا باشیم. اگر از کامپوزیت با دقت مراقبت نکنیم، ممکن است پس از مدتی تغییر رنگ دهند. همیشه بعد از مصرف غذاهای پر لکه مانند غذاهای چرب، قهوه و نوشابه، مسواک بزنید. همچنین، اجتناب از مصرف سیگار نیز توصیه می‌شود.

نصب کامپوزیت در چند جلسه انجام می‌شود؟

نصب کامپوزیت معمولاً در یک جلسه قابل انجام است، با این حال، بسته به تعداد و وضعیت دندان‌ها ممکن است نیاز به جلسه دیگری هم داشته باشد. با این حال، از نظر زمانی نسبت به روش‌هایی مانند لمینت، کوتاه‌تر، ساده‌تر و کم‌تهاجم‌تر است.

آیا دندان کامپوزیت شده را می‌توان عصب کشی کرد؟

بله، دندان کامپوزیت شده را می‌توان عصب کشی کرد.  همانطور که گفته شد کامپوزیت دندان یک ماده ترمیمی است که از آن برای اصلاح ظاهر و ساختار دندان‌های آسیب دیده استفاده می‌شود. این ماده به شکل خمیری است که توسط دندانپزشک روی دندان قرار می‌گیرد و سپس با نور سخت می‌شود. عصب کشی هم یک روش درمانی است که برای از بین بردن عفونت و درد دندان استفاده می‌شود. در این روش، بافت عصبی دندان برداشته می شود و جای آن با مواد خاصی پر می‌شود.

در صورتی که دندان کامپوزیت شده دچار عفونت یا آسیب شود، ممکن است نیاز به عصب کشی داشته باشد. در این صورت، دندانپزشک ابتدا کامپوزیت دندان را برداشته و سپس عصب کشی را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که دندان کامپوزیت شده پس از عصب کشی ممکن است نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد. این امر به این دلیل است که دندان عصب کشی شده ضعیف‌تر از دندان سالم است و ممکن است در اثر فشار ترک بردارد یا بشکند. بنابراین، در صورتی که دندان کامپوزیت شده خود را عصب کشی کرده‌اید، باید از دندانپزشک خود بخواهید که دندان را به‌طور منظم معاینه کند تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

آیا دندان عصب کشی شده را می‌توان کامپوزیت کرد؟

بله، دندان عصب کشی شده را می‌توان کامپوزیت کرد. در صورتی که دندان عصب کشی شده دچار آسیب یا پوسیدگی شود، می‌توان آن را با کامپوزیت ترمیم کرد. در این صورت، دندانپزشک ابتدا پوسیدگی یا آسیب را برطرف می‌کند و سپس کامپوزیت را روی دندان قرار می‌دهد.

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

خیابان شریعتی، مترو قلهک

کوچه خلیل پور، پلاک ۲۱ طبقه ۵

۰۲۱-۲۲۰۰۴۷۴۲

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: ۹:۰۰ - ۱۶:۰۰

maya.dental.clinic@

ما را در اینستاگرام دنبال کنید