راهنمای کامل مراقبت پس از لمینت دندان

مراقبت_های پس از لمینت دندان

مراقبت پس از لمینت دندان

راهنمای کامل مراقبت پس از لمینت دندان . لمینت دندان یک نوع پوشش نازک است که معمولاً برای بهبود ظاهر دندان‌های کج با لمینت، تیره، شکسته یا دارای فواصل بینی زیاد و مشکلات دیگر در دندان‌ها به کار می‌رود. برای حفظ و نگهداری از لمینت دندان‌ها، مراجعات منظم به دندانپزشک ضروری هستند و همچنین تمیز کردن دندان‌ها با مسواک و خمیر دندان روزانه بسیار حیاتی است.

مراقبت‌های پس از لمینت دندان:

روکش‌های دندانی از نوع پرسلن به عنوان یکی از خدمات زیبایی دندانپزشکی مورد توجه قرار گرفته‌اند. این پوسته‌های نازک از موادی تهیه می‌شوند که به‌طور طبیعی شبیه دندان‌ها هستند و برای پوشاندن نقص‌های دندان‌های جلویی و بهبود ظاهر شما به کار می‌روند. این روکش‌ها توانایی تغییر شکل، اندازه، طول و رنگ دندان‌های شما را دارند. افرادی که دچار مشکلاتی مانند تغییر رنگ، شکستگی، شکاف، یا دیگر نواقص در دندان‌های خود هستند، می‌توانند از روکش‌ها به عنوان راهی برای بهبود لبخند و افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنند.

اما مدت دوام و تاثیرگذاری این روکش‌ها بر لبخند شما به‌صورت چشمگیری به نگهداری صحیح از لمینت دندانی بستگی دارد. به ویژه اگر قصد دارید برای مدت طولانی از این لمینت‌های دندانی بهره ببرید، باید از خیلی خوب از این لمینت‌ها مراقبت کنید. با رعایت چند کار ساده که ما انرا مراقبت‌های پس از لمینت دندان نامگذاری کردیم، این روکش‌ها می‌توانند تا ۱۵ سال دوام داشته باشند. در ادامه، نکات ساده‌ ولی مهمی را مطرح کردیم که با رعایت آنها می‌توانید از روکش‌های دندانی پرسلن به خوبی مراقبت کنید.

6 نکته مهم مراقبت از لمینت

چگونگی مراقبت‌ از دندان‌ها پس از لمینت دندان

لمینت دندان یکی از خدمات دندانپزشکی است که نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است. مراقبت‌های پس از لمینت دندان، در واقع دستورالعمل‌های ساده‌ای هستند که بسیاری از آنها حتی برای حفظ و محافظت از دندان‌های طبیعی نیز ضروری هستند. هدف اصلی از اعمال این اصول مراقبتی، عدم تغییر رنگ لمینت‌ها، جلوگیری از شکستن آنها یا لکه گرفتن و جلوگیری از مشکلات دیگر مرتبط با لمینت دندان است. در ادامه به تفصیل به نکات اساسی مراقبت‌های پس از لمینت دندان می‌پردازیم.

نکته اول: بهداشت دهان و دندان را به دقت رعایت کنید.

بهترین راه برای حفظ ونیرها به مدت چند سال و بدون مشکل چیست؟  پاسخ بسیار ساده است. رعایت درست بهداشت دهان و دندان. این عمل به عنوان یک رویه روزمره نه‌تنها باعث افزایش عمر ونیرهای شما می‌شود، بلکه دهان و دندان‌هایتان را نیز در وضعیت سالمی نگه می‌دارد. حتی اگر ونیرهای شما به مشکلی برنخورند، قسمت‌هایی از دندان‌ها هستند که ممکن است در معرض پوسیدگی باشند. بهتر است روزانه دو بار مسواک بزنید و یک‌بار هم از نخ دندان استفاده کنید تا ونیرهایتان در حالت ایده‌آل و سالمی باقی بمانند. اصلی‌ترین مرحله از مراقبت‌های پس از لمینت دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان است که باید آن را به عنوان بخشی از لایف استایل خود در نظر بگیرید.

چگونه از دندان‌های خود مراقبت کنیم؟ اگر شما هم مایلید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی مراقبت از دندان‌ها (چه دندان‌های طبیعی خودتان و چه ونیرهای لمینتی) بدست آورید، روی کلمه رعایت بهداشت دهان و دندان کلیک کنید.

چگونگی مراقبت از دندان پس از لمینت
چگونگی مراقبت از دندان پس از لمینت

نکته دوم: انتخاب مسواک نرم و خمیر دندان مناسب

زمانی که ونیرهای چینی یا لمینت دندان دارید، حتماً از مسواک نرم استفاده کنید تا به لاک روی ونیرها آسیبی وارد نشود. مسواک‌های سفت و زبر ممکن است به روکش‌های شما صدمه بزنند. همچنین، خمیردندان‌هایی که حاوی ذرات ساینده خشن هستند را انتخاب نکنید، زیرا ممکن است به ونیرهایتان آسیب وارد کنند. بهترین کار این است که با دندانپزشک خود مشورت بگیرید. دندانپزشک، باتوجه به نیاز شما، بهترین پیشنهاد را به شما می‌دهد.

روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. یکی از این روش‌ها بلیچینگ است. اگر مایلید اطلاعاتی کافی در مورد بلیچینگ بدست آورید روی کلمه بلیچینگ چیست؟ کلیک کنید.

نکته سوم: پیشگیری از بیماری‌های لثه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بیماری‌های لثه معمولاً باعث التهاب و گاهی ترکیدگی لثه‌ها می‌شوند. این امر می‌تواند علتی برای عقب‌نشینی لثه باشد، که در نتیجه آن بخشی از روکش دندان‌ها بیرون از لبخند شما قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از این موضوع، همه مجددا بر می‌گردیم به نکته اول، جایی که گفتیم باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. نکته مهم دیگری که در اینجا وجود دارد این است که هرگونه آسیب‌دیدگی در روکش‌ها یا مشکلات لثه‌ای را سریعا و فورا به دندانپزشک خود اطلاع دهید. این امر بسیار حائز اهمیت است زیرا لمینت دندان و مشکلات لثه با یکدیگر ارتباط دارند.

همچنین، برای پیشگیری از بیماری‌های لثه و حفظ روکش‌های دندانی، مراجعه‌های منظم به دندانپزشک بسیار مهم هستند. در این مراجعات، دندانپزشک می‌تواند دندان‌ها و روکش‌ها را به دقت بررسی کند و هر مشکلی را پیش از وقوع شناسایی و رفع کند.

Gum diseases
Gum diseases

 

نکته چهارم: مراجعات دندانپزشکی منظم

هنگامی که ونیرهای چینی یا لمینت دندان دارید، اهمیت مراجعات دوره‌ای دندانپزشکی بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. با حضور و مراجعه منظم خود به کلینیک دندانپزشکی، یقیناً به حفظ سلامت لثه‌ها و دندان‌هایتان کمک می‌کنید. این مراجعات به دندانپزشک اجازه می‌دهند تا وضعیت روکش‌ها را بررسی کرده و در صورت لزوم تعمیرات لازم را انجام دهد. برای افزایش عمر مفید ونیرهایتان، حتماً از معاینات دوره‌ای به دندانپزشک خود پیروی کنید.

کامپوزیت و لمینت با هم متفاوت هستند؟ برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می‌کنم که به مقاله تفاوت لمینت و کامپوزیت مراجعه کنید.

نکته پنجم: اجتناب از جویدن اشیاء سفت

مهم است که بدانید روکش‌های چینی مقاوم هستند، اما نه به اندازه دندان‌های طبیعی. برای حفظ ونیرهای دندانی خود، تا جای ممکن از جویدن اشیاء سفت مانند یخ، ناخن، خودکار ، مداد یا هرچیز دیگری که ممکن است به دندان‌های شما آسیبی بزند، بپرهیزید. جویدن اجسام سفت ممکن است باعث تراشه شدن یا آسیب دیدن ونیرهای شما شود. از این مورد خودداری کنید تا روکش‌های دندانی خود را در حالت ایده‌آل حفظ کنید.

نکته ششم: دندان‌ها را بهم نسایید و فشار ندهید

اگر عادت به ساییدن دندان‌ها در خواب یا فشردن دندان‌هایتان روی هم دارید، باید به هر طریقی که می‌شود آن را متوقف کنید. این عادت می‌تواند به روکش‌های دندانی شما آسیب وارد کند و باعث فرسودگی آنها شود. حتی اگر لمینت دندان داشته باشید، این عادت نه‌تنها به آنها ضرر می‌زند بلکه به دندان‌های طبیعی نیز آسیب می‌رساند. اگر شما هم این عدات بد را دارید، باید با دندانپزشک خود در مورد چگونگی درمان این مشکل صحبت کنید تا این عادت مخرب را قبل از آنکه به دندان‌ها یا روکش‌هایتان آسیب برساند، متوقف کنید.

نکته هفتم: مصرف غذاهایی که دندان‌ها را لک می‌کنند ممنوع

بیشتر ونیرهای چینی و لمینت‌های دندانی در برابر لکه‌گرفتن مقاوم هستند، اما چسبی که برای چسباندن روکش‌های شما استفاده می‌شود در برابر لکه‌ها مقاوم نیست. مصرف غذاهایی رنگدانه‌دار می‌تواند باعث تیره‌شدن یا زردشدن لبه‌های روکش شود. سعی کنید از مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، نوشابه و موارد مشابه خودداری کنید و در صورت مصرف هم سعی کنید از نی استفاده کرده تا احتمال لکه‌دار شدن لمینت‌ها توسط این نوشیدنی‌ها را کاهش دهید. علت تغییر رنگ لمینت دندان ممکن است این مواد خوراکی باشد.

نکته هشتم: سیگار را کنار بگذارید:

همگی می‌دانیم که سیگار کشیدن عادت بدی است و برای سلامتی عمومی نیز مضر است. اما کشیدن سیگار یا به قول امروزی‌ها "چاخ زدن" برای روکش‌های دندانی بسیار خطرناک است. سیگار می‌تواند باعث لکه‌گرفتن و تغییر رنگ روکش‌های شما شود. اگر واقعاً می‌خواهید دندان‌ها و روکش‌هایتان در بهترین شکل ئ حالت خود قرار داشته باشند، سعی کنید از مصرف سیگار دست بکشید و حتی قبل از انجام لمینت دندانی سیگار را ترک کنید. اگر به کشیدن سیگار عادت دارید، می‌توانید از محافظ‌های سیگار استفاده کنید تا میزان آسیب به لمینت‌ها را کاهش دهید، زیرا این محافظ‌ها از تماس مستقیم سیگار با دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.

سوال: دندان‌های خرگوشی را می‌توان لمینت کرد؟ برای رسیدن به پاسخ ایم سوال به مقاله لمینت دندان‌های خرگوشی مراجعه کنید.

چطور می‌توانم از شکستن لمینت دندان‌ جلوگیری کنم؟

به‌طور کلی، لمینت‌های پرسلن دارای مقاومتی خوب در برابر شکستگی هستند و جزو روکش‌های مستحکم به حساب می‌آیند. با این حال، در برخی موارد ممکن است لمینت‌ها بشکنند. برای جلوگیری از شکستگی و مراقبت‌های پس از لمینت دندان، سعی کنید از جویدن یا گاز زدن مواد غذایی سفت مانند سیب، هویج یا آب‌نبات‌های سفت پرهیز کنید و آجیل و تخمه را نیز با دندان‌های خود نشکنید. همچنین، قبل از نصب لمینت دندان، از دندانپزشک خود بپرسید که آیا این روش مناسب شماست یا خیر.

این پاراگراف مخصوص ورزشکارانی است که قصد انجام لمینت دارند و یا دندان‌های خود را لمینت کرده‌اند. اگر ورزش‌های سنگین و خطرناکی مثل تکواندو یا ورزش‌های توپی انجام می‌دهید، باید از دندان‌ها و روکش‌های دندانی خود  به خوبی محافظت کنید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که خدمات زیبایی دندان‌ها را در یک مرکز دندانپزشکی معتبر دریافت کرده‌اید و مطمئن شوید که در این کلینیک لمینت‌ها از جنس‌های باکیفیتی ساخته شده باشند. یکی از بهترین مراکز تهران برای انجام لمینت دندان، کلینیک مایا است. کلینیک دندانپزشکی مایا مفتخر است که بهترین خدمات دندانپزشکی را به شما عزیزان ارائه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره درج شده در تصویر زیر تماس بگیرید.

خدمات تخصصصی دندانپزشکی و ارتودنسی
شماره تماس های کلینیک های تحت نظر دکتر مهسا شریعتی، برای رزرو نوبت با شماره ۰۹۹۱۱۵۵۲۳۰۰ تماس بگیرید.

 

یکی از اثرات جانبی ممکن لمینت دندان، پوسیدگی دندان زیر آنها است که به علت پوشش لمینت‌ها فرد ممکن است به‌زودی از آن متوجه نشود. به همین دلیل آماده‌سازی دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی آنها قبل از انجام لمینت دندان بسیار مهم است و رعایت این نکات می‌تواند ماندگاری لمینت دندان را افزایش دهد.

لمینت دندان عوارض دارد؟ این سوال، یکی از سوالات متداولی است که معمولا از ما پرسیده می‌شود، ما در مقاله‌ای جداگانه به این سوال پاسخ داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله عوارض لمینت دندان مراجعه کنید.

چه کار کنم لمینت دندانم تغییر رنگ نده؟

برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان، باید دقت داشته باشید که از مصرف مواد غذایی رنگی مانند چای و قهوه به میزان زیادی پرهیز کنید و سعی کنید مصرف نوشیدنی‌ها یا غذاهایی که ممکن است موجب تغییر رنگ روکش‌های دندانی شوند را به حداقل برسانید. همچنین، آب‌زدن دهان و رعایت بهداشت دهان و دندان، به ویژه بعد از مصرف غذا، می‌تواند از تغییر رنگ و لکه‌گرفتن روکش‌های پرسلن جلوگیری کند.

مراقبت‌های بهداشتی پس از لمینت دندان:

مراقبت‌های بهداشتی پس از انجام لمینت دندان بسیار حیاتی هستند. این مراقبت‌ها همچنین برای افزایش دوام روکش‌ها و جلوگیری از مشکلات دندانی و عفونت‌های لثه اهمیت دارند. به منظور ارتقاء بهداشت دهان و دندان، روتین‌های مراقبتی باید روزانه انجام شوند. باید حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه از یک خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید و دندان‌های خود را مسواک بزنید. نکته مهم اینجاست که مسواک زدن را جدی بگیرید و صرفا از سر رفع تکلیف مسواک نزنید و با حوصله و با دقت مسواک بزنید.

از نخ دندان نیز حداقل یک‌بار در روز برای تمیز کردن فضاهای بین دندان‌ها و در امتداد خط لثه استفاده کنید. این کار به حذف پلاک‌های دندانی که در این مناطق مخفی شده‌اند کمک می‌کند و در پیشگیری از حفره دندانی نیز موثر است.

استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید هم می‌تواند به بهداشت دهان و دندان کمک کند. علاوه بر این، خودداری از مصرف مواد شیرینی‌ها و مواد مضر برای دهان و دندان اهمیت دارد و به بهداشت دهانی و دندانی سالم کمک می‌کند. رعایت بهداشت دهان و دندان، به‌ویژه پس از انجام لمینت دندان، از بروز بیماری‌های پریودنتال جلوگیری می‌کند و به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.

شاید شما هم شنیده باشید که قبل از انجام لمینت باید دندان‌های خود را بتراشید. تراشیدن دندان به چه معناست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله مقدار تراش دندان در لمینت مراجعه کنید.

جمع‌بندی:

در نهایت، می‌توان گفت داشتن روکش‌های دندانی مثل لمینت‌های پرسلن یا چینی می‌تواند بهبود زیبایی لبخند شما و اصلاح طرح لبخند را تضمین کند. این روکش‌ها می‌توانند ظاهر شما را بهتر کنند و  اعتماد به‌نفس شما را نیز افزایش دهد. با این حال مهم است که قبل از انجام لمینت دندان، نکات مراقبتی که پس از لمینت دندان باید انجام دهید را در نظر داشته باشید. اگر که ترک سیگار برای شما سخت است، قطعا قبل از انجام لمینت باید به فکر چاره این کار باشید. حتی اگر نمی‌توانید قهوه، نوشابه یا مصرف سس را قطع کنید نیز، باید به فکر چاره این کار باشد. در این مقاله راهکارهایی هم برای این موضوعات مطرح شد اما باز هم دندانپزشک شما بهترین راهنمای شماست. مراقبت‌های پس از انجام لمینت دندان ضروری است تا اطمینان حاصل شود که لمینت سال‌ها در دهان شما بدرخشد. با مراجعه منظم به دندانپزشک، می‌توانید از زیبایی لبخندتان لذت ببرید و بروز مشکلات نیز پیشگیری کنید.

آموزه‌ها و دستورالعمل‌هایی که دندانپزشک در زمان انجام لمینت دندان به شما می‌دهد، باید به دقت رعایت شوند. علاوه بر این، رعایت بهداشت دهان و دندان بهترین راه برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها پس از عمل روکش و لمینت دندانی است. مسواک‌زدن دو بار در روز و دیگر عادت‌های خوب دندانی کمک به حذف پلاک دندانی دارد و از پوسیدگی و بیماری لثه جلوگیری می‌کند.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

خیابان شریعتی، مترو قلهک

کوچه خلیل پور، پلاک ۲۱ طبقه ۵

۰۲۱-۲۲۰۰۴۷۴۲

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: ۹:۰۰ - ۱۶:۰۰

maya.dental.clinic@

ما را در اینستاگرام دنبال کنید