لمینت کردن دندان درد داره؟

لمینت کردن دندان درد داره؟

ونیرهای لمینیت سرامیکی یکی از متداولترین انتخاب‌ها در زمینه زیبایی دندان‌ها برای افرادی هستند که نیاز به بهبود ظاهر لبخند و رفع مشکلات ظاهری دندان‌های خود دارند. یل انجام لمینت دندان‌های جلو می‌توان مشکلاتی مانند لب پر شدن، ترک خوردگی، زرد شدن دندان‌ها و فواصل بین دندان‌ها را به‌طور کامل پوشش داد. قبل از نصب ونیر لمینیت، دندان‌های بیمار تا حدی تراشیده می‌شوند تا فضای لازم برای قرار گرفتن پوسته‌های نازک پرسلین ایجاد شود. در طی این فرآیند ممکن است کمی سوزش یا حساسیت دندانی ایجاد شود، اما بعد از اتمام این فرایند، حساسیت دندان به حد طبیعی خود باز می‌گردد. اگر بخواهیم به‌صورت کلی به این سوال پاسخ دهیم که آیا انجام لمینت دندان، یا همان لمینت کردن دندان درد دارد یا خیر؟ می‌توان گفت که لمینیت به‌طور کلی دردی ندارد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره بدست آورید. 

جلسه اول کاشت لمینت سرامیکی:

تراش دندان پیش از کاشت لمینت:

در مرحله اول کاشت ونیر لمینیت، برای راحتی بیمار اقداماتی انجام می‌شود. در این مرحله، یک بی حسی موضعی در لثه اعمال می‌شود تا بیمار از دردی احساس نکند. همچنین، اگر بیمار اضطراب داشته باشد، داروهای آرامبخش مانند اکسید نیتروس نیز ممکن است توسط دندانپزشک محترم برای کاهش اضطراب بیمار تجویز شود. بنابراین، در طی آماده‌سازی و تراش دندان در هنگام لمینت، بیمار هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نخواهد کرد. پس از پایان جلسه اول، در آن ناحیه که بی‌حسی زده شده است، سوزش خفیفی احساس می‌کنید.این سوزش تنها چند ساعت با شما خواهد بود و پس از گذشت چند چند ساعت، این احساس ازبین خواهد رفت. اگر دیدید که سوزش شما زیاد شد و توان تحمل سوزش را نداشتید؛ می‌توانید زیرنظر پزشک مسکن مصرف کنید. مصرف مسکن، درد و سوزش خفیف بعد از جلسه اول لمینت را کاهش می‌دهد. اگر بیش از ۴ ونیر دندان نصب شود، احساس درد و سوزش بیشتر خواهد بود. در کل، لمینت دندان بدون درد انجام می‌شود و بیمار باید با زدن بی‌حسی شما دیگر دردی احساس نخواهید کرد. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است بعد از ازبین رفتن اثر بی‌حسی ظاهر شود، حساس شدن دندان‌ها است. مصرف مسکن‌ مناسب باعث کاهش این حساسیت‌ها می‌شود. با در نظر گرفتن دوام و طول عمر بالای ونیر لمینیت نسبت به کامپوزیت، ارزش دارد که درد و سوزش کم این فرآیند را تحمل کنید.

قالب‌گیری:

بعد از اتمام مرحله آماده‌سازی دندان‌ها، یک قالب از دندان‌های شما گرفته می‌شود. در این مرحله شما هیچگونه دردی نخواهید داشت. سپس قالب تهیه‌شده به لابراتوار ارسال می‌شود تا لمینت نهایی بر روی آن ساخته شود.

سمان کردن ونیرهای موقتی:

برای نصب ونیرهای سرامیکی به شکلی کاملاً طبیعی و بدون افزایش ضخامت دندان‌ها، ابتدا دندان بیمار باید آماده شود و بخشی از ساختار مینای دندان تراشیده شود. پس از آماده‌سازی دندان، بیمار می‌تواند به عنوان یک راه حفظ از حساسیت دندان‌ها، تا زمانی که ونیرهای دندان اصلی آماده می‌شوند، از ونیرهای موقتی استفاده کند. ونیرهای موقتی به دو دلیل مفید هستند: اولاً، برای جلوگیری از درد و ناراحتی در زمان خوردن و جویدن غذاها تا زمان نصب ونیرهای دائمی و همچنین بهبود ظاهر دندان‌ها. دوماً، به بیمار این امکان را می‌دهد تا به تدریج به وجود ونیر روی دندان‌های خود عادت کند. تا زمانی که ونیرهای دائمی آماده نشوند، ونیرهای موقتی بر روی دندان‌ها باقی می‌مانند. در مدتی که به ونیرهای موقت عادت می‌کنید، ممکن است تا حدی درد و ناراحتی احساس شود. بعضی از بیماران پس از نصب ونیرهای موقت، حساسیت به سردی و گرمی را تجربه می‌کنند، زیرا ونیرهای موقت نمی‌توانند به خوبی مانع از تأثیرات سرما و گرما بر دندان‌ها شوند. لمینت‌های سرامیکی دائمی مانع تاثیرات سرما و گرما بر دندان می‌شود.

جلسه دوم کاشت لمینیت سرامیکی:

در جلسه دوم که نصب لمینت ونیر اصلی که در لابراتوار ساخته شده را شامل می‌شود، نیاز به تزریق بی‌حسی وجود ندارد. فرآیند سمان‌کردن لمینت و ایجاد پیوند بین لمینت سرامیکی و دندان اصلی به طور کاملاً بدون درد و به سرعت انجام می‌شود. پس از نصب لمینت سرامیکی و برداشتن ونیر موقتی، اتصال بسیار محکمی بین لمینیت و مینای دندان برقرار می‌شود و معمولاً بیمار در این مرحله درد یا ناراحتی نخواهد داشت. با این حال، اگر هر گونه نگرانی یا ترسی از درد لمینت دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک می‌تواند از بی‌حسی موضعی استفاده کند. پس از نصب لمینت‌های سرامیکی اصلی، احتمالاً تا چند روز حساسیت به غذاهای سرد و گرم ادامه خواهد داشت. با مصرف مسکن‌های مناسب، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

وقتی بدن شما به لمینت سرامیکی عادت کند، درد و ناراحتی به‌طور کامل از بین می‌رود و شما می‌توانید از لمینت‌های سرامیکی مثل دندان‌های طبیعی خود بهره ببرید.

علت درد لمینت دندان چیست؟

درد لمینت دندان ممکن است به علت چندین عامل ایجاد شود. یکی از علل اصلی درد پس از نصب لمینت‌های دندان، حساسیت دندان‌ها به تغییرات دما باشد. زیرا لمینت‌های سرامیکی نهایی نسبت به سرما و گرما حساسیت دارند و می‌توانند به‌طور موقت نیازمند تطابق دندان‌ها با این تغییرات باشند. علاوه بر این، در حین فرآیند نصب لمینت‌ها، تراشیدن مینا دندان به‌منظور ایجاد فضا برای لمینت‌ها ممکن است منجر به حساسیت دندان شود. این حساسیت‌های موقتی را می‌توان با مصرف مسکن‌ها کاهش داد. البته که اگر بتوانید تا چند روز این دردها را تحمل کنید؛ بعد از گذشت چند روز این دردها خودبه‌خود خوب می‌شوند.

علت اول: تراش دندان قبل از نصب لمینت سرامیکی

تراش دندان قبل از نصب لمینت سرامیکی، ممکن است منجر به نگرانی بیماران از درد لمینت شود. هدف اصلی از تراش دندان، ایجاد فضای کافی برای نصب لمینت و پیشگیری از ایجاد پوسته اضافی برای تجمع پلاک و ذرات غذاست. در جلسه آماده‌سازی، به‌طور معمول کمتر از ۰٫۵ میلیمتر از مینای دندان تراشیده می‌شود. اگر دندان نیاز به اصلاحات و تغییر شکل بیشتری داشته باشد، تراش دندان عمیقتر خواهد بود و این ممکن است منجر به درد و التهاب بیشتری شود. برای پیشگیری از درد لمینت دندان، بیماران معمولاً از بی حسی موضعی استفاده می‌کنند. پس از تزریق، بیماران فرآیند تراش دندان و آماده‌سازی قبل از نصب لمینت را بدون درد تجربه می‌کنند. 

علت دوم: نیاز به عمل جراحی اضافی پیش از لمینت دندان:

به هرحال تراش دندان نوعی عمل جراحی به شمار می‌آید که گاهی اوقات حتی تهاجمی‌تر نیز می‌شود و اگر دندانپزشک تشخیص دهد که برخی از دندان‌ها پیش از نصب ونیر لمینت نیاز به روت کانال یا درمان پوسیدگی دارند؛ احتمال احساس درد و ناراحتی بیشتری وجود خواهد داشت.

دندان‌های خرگوشی را هم می‌توان لمینت کرد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به مقاله لمینت دندان خرگوشی مراجعه کنید.

علت سوم: تجربه و مهارت دندانپزشک

تجربه و تبحر دندانپزشک در فرآیند تراش دندان و نصب ونیر لمینت بسیار مهم است. اگر دندانپزشک شما تجربه، مهارت و تخصص کافی در این زمینه داشته باشد، فرآیند تراش دندان و نصب ونیرهای سرامیکی به‌طور کاملاً بدون درد و ناراحتی صورت خواهد گرفت. بنابراین، انتخاب یک دندانپزشک زیبایی ماهر بسیار اهمیت دارد. قبل از شروع به فرآیند نصب ونیر سرامیکی، بهتر است تحقیقات کافی انجام دهید تا از صلاحیت دندانپزشک و امکان اصلاح طرح لبخند خود مطمئن شوید. مشورت با حداقل سه دندانپزشک زیبایی در مورد نحوه بهبود طرح لبخند به شما توصیه می‌شود. بهترین گزینه را انتخاب کنید. 

خدمات تخصصصی دندانپزشکی و ارتودنسی
شماره تماس های کلینیک های تحت نظر دکتر مهسا شریعتی، برای رزرو نوبت با شماره ۰۹۹۱۱۵۵۲۳۰۰ تماس بگیرید.

 

علت درد لمینت دندان در بلند مدت:

درد لمینت دندان در بلند مدت ممکن است به ۴ دلیل رخ دهد. در ادامه به شرح هر یک از این ۴ دلیل می‌پردازیم. این ۴ دلیل عبارتند از: 

  • تراز نبودن لمینت‌ها
  • اسیب دیدن ونیر لمینت
  • بروز مشکل در دندان‌های زیر لمینت
  • التهاب و اسیب دیدن لثه و عصب دندان

تراز نبودن لمینت‌ها:

در صورتی که بلافاصله بعد از نصب لمینت سرامیکی، هنگام جویدن غذا، درد و ناراحتی در دندان‌ها و لثه‌ها احساس کنید، ممکن است مشکل در تراز نادرست لمینت‌ها باشد. اگر ارتفاع و موقعیت لمینت‌ها به درستی تنظیم نشده باشد یا سیمان‌کاری به درستی انجام نشده باشد، فشار زیادی به دندان در هنگام جویدن غذا وارد شده و درد ایجاد می‌‍کند. برای رفع این مشکل، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کرده و موضوع تنظیم لمینت‌ها را بررسی و اصلاح کنید.

آسیب دیدن ونیر لمینت

با اینکه لمینت‌های سرامیکی بسیار مستحکم هستند اما باز هم امکان آسیب دیدن آنها وجود دارد. بنابراین در طولانی مدت باید از وارد آوردن فشار بسیار زیاد و جویدن غذاهایی سفت مانند یخ خودداری کنید. مراقبت‌های بعد از لمینت تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ایجاد درد لمینت دندان دارد. در صورتی که یک یا چند دندان شما آسیب ببیند؛ حتماً باید موضوع را بلافاصله با دندانپزشک خود مطرح کنید تا از بروز مشکلات پیچیده‌تر جلوگیری شود.

بروز مشکل در دندان‌های زیر لمینت

چند سال پس از نصب لمینت‌های سرامیکی، دندان‌های زیرین ممکن است پوسیده شوند. این موضوع می‌تواند در مواردی به مرور زمان اتفاق بیفتد. به دلیل اینکه لمینت‌ها ظاهر دندان‌ها را پوشانده‌تند، بیمار به سادگی متوجه خرابی و تغییر رنگ دندان‌های زیرین نمی‌شود. در مواجهه با پوسیدگی و گسترش آن، احتمال ایجاد عفونت و در نتیجه درد لمینت دندان وجود دارد. برای پیشگیری از بروز مشکلات مانند درد لمینت بعد از مدت زمان طولانی، بهترین راه انجام چکاپ‌های منظم نزد دندانپزشک است.

التهاب و اسیب دیدن لثه و عصب دندان:

هرچند در فرآیند تراشیدن دندان‌ها از بی حسی موضعی استفاده می‌شود تا دندان‌ها به طور کامل بی‌حس شوند، اما لرزش ابزارهای تراشیدن و آماده‌سازی دندان‌ها هنوز هم می‌تواند استرس ایجاد کند. این لرزش‌ها ممکن است منجر به التهاب پالپ دندان‌ها شوند. تورم پالپ دندان‌ها به عصب دندان‌ها فشار می‌آورد و در نتیجه احساس درد و ناراحتی در بیمار ایجاد می‌شود. البته باید توجه داشت که این ناراحتی را همه بیماران تجربه نمی‌کنند، اما در صورتی که پس ازبین رفتن اثرات بی‌حسی، درد و ناراحتی زیادی تجربه کردید، می‌توانید از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن استفاده کنید تا درد شما تسکین یابد.

اگر مایلید اطلاعات بیشتری در مورد عوارض لمینت دندان بدست آورید؛ روی کلمه عوارض لمینت دندان کلیک کنید.

آیا تراش دندان قبل از نصب لمینت سرامیکی درد دارد؟

این سوال یک سوالات رایجی است که بسیاری از مراجعه کنندگین به کلینیک مایا از ما می‌پرسند. در واقع، در جلسه آماده‌سازی دندان‌ها، قسمت بسیار کوچکی از مینای دندان تراشیده می‌شود و تنها لایه نازکی از سطح روی دندان به اندازه ضخامت پوسته پرسلین برداشته می‌شود. این اقدام به منظور ایجاد فضای کافی برای نصب لمینت‌های سرامیکی است تا بعد از نصب لمینت سرامیکی، دندان‌ها ضخیم‌تر به نظر نرسند. اگر شما حساسیت زیادی نسبت به درد دارید، می‌توانید پیش از شروع جلسه تراش دندان از داروهای مسکن استفاده کنید. در ضمن، دندانپزشک با توجه به وضعیت بیمار و تعداد دندان‌هایی که قرار است لمینت شوند، ممکن است از بی‌حسی موضعی نیز استفاده کند تا شما در طول فرآیند احساس درد و ناراحتی کمتری داشته باشید.

کاهش درد لمینت دندان:

برای کاهش درد لمینت دندان، از مسکن‌ها و ضد التهاب‌های مناسب استفاده کنید تا زمانی که بدن شما به لمینت دندان عادت کند. حفظ بهداشت دهان و دندان‌های خود نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است تا مشکلاتی مانند پوسیدگی که درد لمینت دندان را در طولانی مدت ایجاد می‌کند، پیشگیری شود. استفاده از محافظ شبانه در صورت داشتن دندان‌ قروچه در شب توصیه می‌شود. همچنین استفاده از دهان‌شویه‌های مناسب و آب نمک ولرم بعد از هر وعده غذایی به سفت‌تر شدن لثه و کاهش سوزش آنها کمک می‌کند. ذکر این نکته هم بسیار مهم است که برای حفظ لمینت و حفظ سلامت لثه و حفظ سلامت عمومی بدن خود، سیگار را ترک کنید. 

جمع بندی:

ونیر پرسلین به عنوان یکی از روش‌های زیبایی درمانی در صنعت دندانپزشکی، معمولاً بدون درد انجام می‌شود. در مواردی که نیاز به تراشیدن بیش از حد مینای دندان باشد، دندانپزشک معمولاً از داروی بی حسی استفاده می‌کند تا بیمار درد کمتری احساس کند. تجربه بیشتر بیماران نشان می‌دهد که حتی مرحله آماده‌سازی دندان‌ها بسیار راحت و بدون درد است، زیرا اصلاحات و آماده‌سازی قبل از نصب ونیر لمینت تا خط لثه انجام می‌شود. بنابراین، اگر تراش دندان توسط دندانپزشک ماهر و با تجربه صورت گیرد، نه تنها حساسیتی در لثه ایجاد نخواهد شد، بلکه دندان بیمار نیز حساس نمی‌شود. ونیر پرسلین به عنوان یک روش جدید در دندانپزشکی زیبایی مطرح است و با توجه به تحولات و پیشرفت‌های قابل توجه، امروزه ونیر لمینت‌های فوق نازکی وجود دارد که نصب آن‌ها نیاز به تراش دندان ندارد. به همین دلیل نصب این نوع لمینت‌ها به طور کلی دردناک نیست و حتی نیاز به تزریق بی حسی هم ندارد

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

خیابان شریعتی، مترو قلهک

کوچه خلیل پور، پلاک ۲۱ طبقه ۵

۰۲۱-۲۲۰۰۴۷۴۲

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: ۹:۰۰ - ۱۶:۰۰

maya.dental.clinic@

ما را در اینستاگرام دنبال کنید