کامپوزیت دندان در چه سنی بهتر است انجام شود؟

سن مناسب کامپوزیت دندان

آیا افراد در سنین مختلف می‌توانند از ونیر کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند؟ این یک سؤال رایج است که برای بسیاری از شما ممکن است پیش بیاید. آیا سن مناسبی برای انجام کامپوزیت دندان وجود دارد و آیا این روش محدودیت سنی دارد؟ اگر فرزند شما در سنین پایین به هر دلیلی با مشکلات در دندان‌های خود مواجه شده باشد، آیا ونیر کامپوزیت گزینه مناسبی برای او خواهد بود؟ در این مقاله مختصر و مفید، به این سوالات پاسخ خواهیم داد. همچنین با بهترین سن برای انجام کامپوزیت ونیر آشنا خواهید شد. با ما در کلینیک دندانپزشکی مایا همراه باشید.

 

درمان زیبایی با ونیر کامپوزیت محدودیت سنی دارد؟

اگر بخواهیم پاسخی کوتاه به این سوال بدهیم می‌گوییم: درمان زیبایی با ونیر کامپوزیت محدودیت سنی ندارد و تمام افراد می‌توانند برای زیبایی دندان‌های خود از این روش استفاده کنند. اما معمولاً دندانپزشکان ترجیح می‌دهند برای کودکان از این روش استفاده نکنند. دلیل این انتخاب به علت رشد دهان و استخوان‌های فک کودکان است که بسته به جنسیت و سن، تا سن مشخصی ادامه دارد. این موضوع باعث می‌شود که دندانپزشکان نتوانند از این درمان برای کودکان در سنین پایین استفاده کنند.

کامپوزیت دندان محدودیت سنی دارد؟

کامپوزیت دندان برای چه سنی مناسب است؟

اگرچه در بخش قبلی بیان شد که ونیر دندان محدودیت سنی ندارد، اما دندانپزشکان این روش را برای کودکان توصیه نمی‌کنند. در پاسخ به سوالی که از چه سنی می‌توان کامپوزیت کرد؟ باید اشاره کنیم که با توجه به تفاوت‌های در سن توقف رشد دهان بین جنسیت‌ها، سن مناسب برای این درمان نیز متفاوت است. اما به طور کلی، این درمان بیشتر برای دختران بالای ۱۶ و پسران بالای ۱۸ سال مناسب است. واضح است که در موارد خاص امکان انجام این درمان برای افراد زیر این سن نیز وجود دارد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا افراد زیر سن مناسب برای ونیر کامپوزیت انتخاب نمی‌شوند؟ جواب این سوال در ادامه مقاله توضیح داده شده است.

پاسخ به سوالات متداول شما: تفاوت کامپوزیت و لمینت در چیست؟

چرا کامپوزیت برای افراد زیر سن مناسب پیشنهاد نمی‌شود؟

علت اصلی این موضوع این است که فرآیند رشد استخوان فک در پسران زیر ۱۸ سال و دختران زیر ۱۶ سال هنوز به اتمام نرسیده و همچنان ادامه دارد. اگر کامپوزیت در این سنین انجام شود، تغییرات مکانی لثه و دندان‌ها باعث تحت تأثیر قرار گرفتن زیبایی ونیر خواهد شد. همچنین، احتمال ایجاد شکاف بین دندان‌ها در این شرایط وجود دارد.

علاوه بر این، باید توجه داشت که کودکان با سن پایین‌تر معمولاً درک صحیحی از ترمیم‌های زیبایی ندارند. زیرا ترمیم‌های زیبایی نیاز به مراقبت ویژه دارند و نمی‌توان آن را به صورت موثر برای کودکان استفاده کرد. کودکان عمدتاً به دلیل عدم درک کامل و به دلیل سهل‌انگاری معمولاً نمی‌توانند مراقبت‌های توصیه شده را به درستی انجام دهند و این ممکن است منجر به خرابی ونیر کامپوزیت شود. به همین دلیل است که استفاده کمتری از این درمان برای کودکان مشاهده می‌شود.

پاسخ به سوالات متداول شما: بلیچینگ دندان چیست؟

بهترین سن کامپوزیت دندان:

بیشترین تعداد افرادی که به عنوان کاندیدای مناسب برای ونیر کامپوزیت در نظر گرفته می‌شوند، در بازه سنی ۳۰ تا ۶۰ سال قرار دارند. در این بازه سنی، رشد استخوان فک به پایان رسیده و اگر شرایط لازم و موقعیت‌های مورد نیاز برای انجام این درمان موجود باشد، افراد می‌توانند از ونیر کامپوزیت برای بهبود طرح لبخند خود استفاده کنند.

در سنین پایین، کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت؟

لمینت سرامیکی نیز یکی از روش‌های ترمیمی و زیبایی دندان‌هاست که دارای طول عمر، استحکام و مقاومت بسیار بالایی نسبت به ونیر کامپوزیت است. این دو روش برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شوند. اما اگر ترمیم در سنین پایین‌تر ضروری باشد، دندانپزشک به عنوان اولین انتخاب از ونیر کامپوزیت استفاده می‌کند.

پاسخ به سوالات متداول شما: قبل از کامپوزیت باید عصب کشی کرد؟

لمینت سرامیکی به صورت سفارشی در لابراتوار ساخته شده و برای نصب نیاز به تراشیدن مینای دندان دارد. این درمان برگشت‌ناپذیر است؛ به عبارت دیگر، پس از انجام آن، فرد نمی‌تواند از دندان‌های خود را به حالت طبیعی قبل بازگرداند.

همچنین، استفاده از لمینت برای افراد زیر ۱۸ سال به تغییر موقعیت فک و لثه و در نتیجه زیبایی دندان‌ها آسیب می‌زند و ممکن است نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد که هزینه‌های بیشتری را به همراه دارد. به همین دلیل در شرایط لزوم، دندانپزشک از ونیر کامپوزیت برای افراد در سنین پایین‌تر استفاده می‌کند، زیرا این روش بر خلاف لمینت سرامیکی برگشت‌پذیر است و امکان ترمیم مجدد با هزینه کمتر را فراهم می‌کند.

خدمات تخصصصی دندانپزشکی و ارتودنسی
شماره تماس های کلینیک های تحت نظر دکتر مهسا شریعتی، برای رزرو نوبت با شماره ۰۹۹۱۱۵۵۲۳۰۰ تماس بگیرید.

پاسخ به سوالات متداول شما: اول فیلر لب یا کامپوزیت؟

سوالات متداول

در این بخش به سوالات متداول شما در مورد سن مناسب کامپوزیت پاسخ می‌دهیم.

کامپوزیت برای افراد مسن مناسب است؟

بله، افراد مسن نیز می‌توانند با استفاده از کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند خود اقدام کنند، اما شرایط سلامت دهان برای آنها بسیار مهم است. افراد مسن تنها در صورتی می‌توانند کاندیدای کامپوزیت باشند که دندان‌های آن‌ها دارای مینای کافی و سالمی باشند. در غیر این صورت، نیاز به روش‌های دیگری برای اصلاح طرح لبخند خود دارند.

نوجوانان می‌توانند دندان‌های خود را کامپوزیت کنند؟

کامپوزیت دندان برای نوجوانان مناسب است. اما تنها در شرایطی که دندانپزشک این درمان را مناسب بداند، کامپوزیت زیر ۱۸ سال می‌تواند برای این دسته از افراد استفاده شود.

کامپوزیت در چه سنی بهتر است انجام شود؟

در مورد سن مناسب برای انجام کامپوزیت دندان، می‌توان گفت که به‌طور معمول از سن ۱۸ سالگی تا ۶۰ سالگی می‌توان از این روش برای اصلاح طرح لبخند بهره‌برد.

قیمت کامپوزیت در سنین مختلف متفاوت است؟

در مورد قیمت کامپوزیت دندان، سن معمولاً به تنهایی تأثیرگذار در قیمت نهایی این درمان نیست. هزینه هر واحد کامپوزیت بر اساس مواردی مانند نوع و برند کامپوزیت، تعداد دندان‌هایی که به این درمان نیاز دارند و سایر عوامل تعیین می‌شود.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

خیابان شریعتی، مترو قلهک

کوچه خلیل پور، پلاک ۲۱ طبقه ۵

۰۲۱-۲۲۰۰۴۷۴۲

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: ۹:۰۰ - ۱۶:۰۰

maya.dental.clinic@

ما را در اینستاگرام دنبال کنید