رابطه بین درمان ارتودنسی و پوسیدگی دندان

ارتودنسی سبب پوسیدگی دندان می‌شود؟

همواره افراد زیادی سالانه برای درمان و اصلاح ناهنجاری‌ها و ناهماهنگی دندان‌ها و فکین خود درمان ارتودنسی را انتخاب می‌کنند. درمان ارتودنسی علاوه بر اینکه لبخند زیباتری را به شما هدیه می‌دهد، دهان و دندان شما را نیز در وضعیت سالمی قرار می‌دهد. شما هم قصد انجام ارتودنسی را دارید؟ شایدم روند درمان خود را شروع کرده‌ باشید. به هر حال، این درمان حرفه‌ای و تخصصی ممکن است شما را با چالش‌هایی رو به رو کند. یکی از این چالش‌ها، پوسیدگی دندان است.

آیا شما نیز دچار پوسیدگی دندان در حین درمان ارتودنسی خود شده‌اید؟ چه روش‌های درمانی برای این عارضه وجود دارد؟ چگونه می‌توانید سلامت دندان‌های خود را در طول درمان حفظ کنید و راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی دندان در ارتودنسی کدام‌اند؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ میدهیم.

آیا پوسیدگی دندان‌ها در حین ارتودنسی ممکن است؟

باید ابتدا بدانید که آنچه که برای شما خطرناک است و ایجاد مشکل می‌کند، براکت‌های ارتودنسی نیستند، بلکه ناهماهنگی دندان‌ها و فکین می‌باشند که به مرور زمان عوارض زیادی را برایتان به همراه می‌آورند. برای اینکه پاسخ این سوال را درک کنید، باید هدف ارتودنسی را بشناسید. هدف از این درمان این است که دندان‌ها و فکین در موقعیتی درست و مناسب قرار گیرند. پس درست است که وجود این براکت‌ها، رعایت بهداشت دهان و دندان را دشوارتر می‌کنند، اما باید بدانید که نتیجه درمان، ارزشش را دارد و شما باید مراقبت‌های حین درمان را به خوبی انجام دهید تا دچار پوسیدگی دندان‌ها نشوید.

یکی از سوالات عزیز مراجعه کنندگان عزیز کلینیک مایا این است که مشکلات و ناهنجاری‌های فکی چیست؟ ما سعی کردیم در مقاله اوربایت چیست و چگونه ارتودنسی درمان آن را فراهم می‌کند؟ به این سوال شما پاسخ دهیم.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر درمان خود را به دست بهترین متخصص ارتودنسی بسپارید و توصیه‌های ایشان را به درستی رعایت کنید، امکان بروز مشکلات در حین ارتودنسی تا حد بسیار بالایی کاهش پیدا می‌کند.

راهکارهای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها در حین ارتودنسی

بعد از برداشتن بریس‌های ارتودنسی، طرح لبخند زیبای ایجاد شده را مشاهده خواهید کرد. اما در صورت عدم رعایت مراقبت‌های لازم، ممکن است دندان شما پوسیده شود. برای اینکه در حین درمان مشکلی برای سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان ایجاد نشود، بهتر است تا موارد زیر را رعایت کنید:

۱٫ استفاده صحیح از مسواک:

سعی کنید تا نحوه صحیح مسواک زدن حین درمان را از متخصص ارتودنسی خود بیاموزید و حداقل دوبار در روز مسواک بزنید. همچنین، استفاده از مسواک‌های بین دندانی را با وجود بریس‌های ارتودنسی فراموش نکنید. این مسواک‌ها تا میزان زیادی می‌توانند در از بین بردن غذاهای باقی‌مانده و پلاک‌های دندانی به شما کمک کنند.

سوال خیلی از شما عزیزان این است که چگونه بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنیم؟ من سعی کردم در مقاله راهکارهایی برای حفظ و سلامتی دندان ها به این سوال و دغدغه شما عزیزان پاسخ دهم.

۲٫ استفاده از نخ دندان:

نخ دندان کشیدن همانند مسواک زدن اهمیت بسیار زیادی دارد و در کنار مسواک زدن، لازم است که از نخ دندان نیز استفاده کنید. توجه کنید که مسواک قادر به از بین بردن تمامی پلاک‌های دندانی نبوده و برای برداشتن برخی از آن‌ها باید از نخ دندان کمک بگیرید. شیوه صحیح نخ دندان کشیدن با وجود براکت‌های ارتودنسی را بیاموزید و به درستی و روزانه این کار را انجام دهید.

شیوه صحیح کشیدن نخ دندان با وجود براکت ارتودنسی
۳٫ استفاده از دهانشویه:

 

دهانشویه نیز تأثیر به سزایی روی سلامت دهان و دندانتان دارد و با از بین بردن بسیاری از باکتری‌های مضر دهانی می‌تواند مانع از پوسیده شدن دندان‌هایتان شود. فقط به این توجه داشته باشید که دهانشویه‌های حاوی هگزیدین در این دوران برای شما مناسب نیستند. به منظور پیدا کردن دهانشویه‌ای مناسب برای ارتودنسی، بهتر است تا با متخصص ارتودنسی خود مشورت داشته باشید.

 

۴٫ پیروی از یک رژیم غذایی متناسب:

زمانی که براکت‌های ثابت ارتودنسی روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرند، لازم است تا رژیم غذایی خود را محدود کرده و از مصرف برخی از غذاها اجتناب نمایید. غذاهای بسیار چسبنده و شیرین همانطور که به دندان‌ها می‌چسبند، بیشتر از آن در شکاف‌های بریس و پشت آن قرار می‌گیرند و از بین بردن آن‌ها کار دشواری است. باکتری‌های موجود در دهان با مصرف این قندها می‌توانند اسید تولید کنند و شرایط را برای پوسیدگی دندان‌ها مساعدتر نمایند. پس یکی از توصیه‌های مهم ارتودنتیست، این است که از مصرف غذاهای شیرین و چسبنده در حین درمان اجتناب نمایید و یا تا حد ممکن مصرف آن‌ها را کاهش دهید.

خدمات تخصصصی دندانپزشکی و ارتودنسی
شماره تماس های کلینیک های تحت نظر دکتر مهسا شریعتی، برای رزرو نوبت با شماره ۰۹۹۱۱۵۵۲۳۰۰ تماس بگیرید.

 

۵٫ کاهش مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند و اسید:

مقادیر زیاد قند و یا اسید موجود در برخی از نوشیدنی‌ها مانند نوشیدنی‌های گازدار، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشیدنی‌های ورزشی و قهوه‌های شیرین می‌توانند موجب سهولت رشد باکتری‌ها و پلاک‌های دندانی شوند. زمانی که بریس‌های ارتودنسی را در دهان خود دارید، بهتر است تا این گونه نوشیدنی‌ها را با نی مصرف کنید تا تماس آن‌ها با دندان‌هایتان کمتر شود. همچنین توجه داشته باشید که بعد از مسواک زدن و قبل از خواب از نوشیدن این موارد پرهیز کنید. این را بدانید که باقی‌ماندن طولانی‌مدت مواد قندی روی دندان‌ها چه با وجود بریس و یا بدون آن‌ها می‌تواند تأثیر بسیار منفی روی سلامت دهان و دندان‌های شما داشته باشد.

آیا با وجود مسواک زدن حین ارتودنسی، دندان پوسیده می‌شود؟

برای درک پاسخ این سوال باید بدانید که شیوه و نحوه مسواک زدن اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر شما توجهی به آن نداشته باشید و صرفاً با سرعت زیاد و به‌طور اشتباه دندان‌هایتان را مسواک کنید، ممکن است مسواک زدن،تاثیری روی کاهش پوسیدگی دندان شما نداشته باشد. همچنین مسواک زدن به تنهایی قادر به از بین بردن تمامی پلاک‌های دهانی نیست زیرا دسترسی کاملی به تمامی نقاط دهان ندارد. به همین دلیل، رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه بسیار  توصیه شده است. انجام دادن همه این اقدامات با هم می‌توانند نقش موثری در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها ایفا کنند.

درمان پوسیدگی دندان حین ارتودنسی:

در صورت بروز پوسیدگی دندان‌ها در حین ارتودنسی، اقداماتی برای درمان آن انجام می‌شود، اما به دلیل وجود براکت‌های ارتودنسی، شرایط کمی دشوارتر خواهد بود. ممکن است لازم باشد تا متخصص، بخش کوچکی از براکت‌ها را بردارد. در اکثر مواقع، متخصص ارتودنسی خودش درمان پوسیدگی را آغاز می‌کند تا این دندان‌های پوسیده شده مشکلی برای براکت‌های دندانی ایجاد نکند. پر کردن و عصب کشی دندان از روش‌های درمانی هستند که می‌توانند این مشکل را رفع کنند.

یکی از باورهای غلط مراجعه کنندگین عزیز ما این است که تصورمی‌کنند جرمگیری برای دندان مضر است. من در مقاله آیا جرم گیری برای دندان مضر است؟ به‌طور کامل به این باور و چرایی غلط بودن این باور پرداختم.

اقدامات مهم متخصص ارتودنسی پیش از درمان:

دکتر مهسا شریعتی، متخصص ارتودنسی، قبل از شروع درمان به خوبی وضعیت سلامت دهان و دندان شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت وجود هرگونه مشکلی قبل از شروع ارتودنسی به رفع این مشکلات می‌پردازند. به طور کلی این اقدامات پیش از درمان شامل موارد زیر می‌شوند:

۱٫ ترمیم پوسیدگی‌های دندانی:

معمولاً اکثر افرادی که به کلینیک مایا مراجعه می‌کنند، دندان‌های پوسیده‌ای دارند، زیرا کج بودن و نامرتبی دندان‌ها یکی از عوامل مهم پوسیدگی دندان‌ها می‌باشد. دندان‌های پوسیده به مرور دچار عفونت می‌شوند و می‌توانند دندان‌ها را کاملاً از بین ببرند.

۲٫ درمان بیماری‌های لثه:

انواع بیماری‌های لثه با تورم و التهاب خود می‌توانند روند ارتودنسی را با مشکلاتی رو به رو کنند. اگر به هر دلیل شما دچار این عارضه شدید، امکان دارد تا به متخصص پریودنتال ارجاع داده شوید.

۳٫ جرم‌گیری دندان:

جرم‌های دندانی می‌توانند به مرور بسیار خطرناک باشند و موجب پوسیده شدن دندان‌ها شوند. البته پیشرفت آن‌ها تنها به پوسیدگی ختم نشده و می‌تواند عوارض زیادی ایجاد کنند. زمانی که براکت‌ها روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، شرایط برای فعالیت پلاک‌های دندانی مساعدتر می‌شود، بنابراین همواره قبل از شروع درمان، جرم‌گیری انجام می‌شود.

۴٫ کشیدن دندان:

شلوغی دندان‌ها شرایط را برای فعالیت پلاک‌ها و جرم‌های دندانی راحت‌تر می‌کند. معمولاً اگر دندان عقل نهفته و یا دندانی عفونی در دهان وجود داشته باشد، ارتودنتیست برای کشیدن آن اقدام خواهد کرد.

تمام تلاش تیم ما این است که به تمامی دغدغه‌های شما پیش از شروع و یا پس از شروع ارتودنسی پاسخ دهیم. یکی از دغدغه‌ها و استرس‌های شما پیش از شروع روند درمان ارتودنسی، دندان عقل است. اینکه آیا باید دندان عقل خود را بکشیم یا نه. من سعی کردم در مقاله کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی به‌طور مفصل به این سوال شما پاسخ بدم.

آیا می‌توان پوسیدگی دندان را بعد از اتمام ارتودنسی درمان کرد؟

هیچگاه نباید در هیچ درمانی سهل‌انگاری داشته باشید. تمام مشکلات و بیماری‌ها به مرور زمان می‌توانند پیشرفت کنند و عوارض جدی‌تری را برایتان ایجاد نمایند. پوسیدگی دندان نیز استثنا نبوده و اگر برای درمان آن اقدامی به موقع انجام ندهید، به مرور با عفونت دندان و شاید از دست دادن دندان‌های خود مواجه شوید. البته در صورتی که متخصص ارتودنسی خوبی درمان را در دست داشته باشد، در جلسات مکرری که به کلینیک مراجعه می‌کنید، سلامت دندان‌ها و لثه را همواره ارزیابی کرده و اگر مشکلی وجود داشته باشد، سریعاً برای رفع آن اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

 

سوالات متداول:

آیا با وجود دندان پوسیده می‌توان درمان ارتودنسی را شروع کرد؟

بله، ممکن است با وجود دندان پوسیده درمان ارتودنسی را شروع کنید. اما قبل از شروع درمان ارتودنسی، لازم است که پوسیدگی دندان‌ها درمان شود.

اگر پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی شدید بود، چطور می‌توان برای درمان آن اقدام کرد؟

اگر پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی شدید باشد، ابتدا باید از متخصص دندانپزشکی معاینه و تشخیص دقیق دریافت کنید. اگر پوسیدگی به حدی پیشرفت کرده باشد که درمان سنتی ترمیم دندان پاسخگو نباشد، راه‌های درمانی دیگری وجود دارند:

۱٫ کرایوتراپی (کشیدن عصب با استفاده از آزمون سرما): در برخی موارد، اگر پوسیدگی به عمق زیادی رفته باشد و عصب دندان آسیب ببیند، کرایوتراپی می‌تواند راه حل موثری باشد.

۲٫ عصب‌کشی: اگر دندان باعث درد یا عفونت شده باشد و قابل ترمیم نباشد، عصب دندان کشیده می‌شود تا از درد و عفونت جلوگیری شود.

۳٫ اندودنتیک (عملیاتی برای حفاظت از عصب دندان): این روش در مواردی که پوسیدگی به عمق زیادی رفته و عصب دچار آسیب شده باشد، به‌کار می‌رود تا عصب دندان حفظ شود و دندان ترمیم شود.

مهم است که برای تعیین نوع درمان مناسب، بهترین راه حل را با متخصص دندانپزشکی و ارتودنتیست خود مشورت کنید. همچنین درمان پوسیدگی قبل از ادامه ارتودنسی می‌تواند از ایجاد مشکلات بیشتر در دوران درمان ارتودنسی جلوگیری کند و موقعیت دندان‌ها را بهبود بخشد.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

خیابان شریعتی، مترو قلهک

کوچه خلیل پور، پلاک ۲۱ طبقه ۵

۰۲۱-۲۲۰۰۴۷۴۲

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: ۹:۰۰ - ۱۶:۰۰

maya.dental.clinic@

ما را در اینستاگرام دنبال کنید