تفاوت جرمگیری و بلیچینگ دندان چیست؟

تفاوت جرمگیری و بلیچینگ دندان

جرمگیری و بلیچینگ دندان. حفظ تمیزی و سفیدی دندان‌ها، از جمله عواملی است که به زیبایی چهره فرد بسیار کمک می‌کند و در عین حال برای سلامتی دندان‌ها نیز حائز اهمیت می‌باشد. در اکثر موارد، استفاده منظم از مسواک و خمیر دندان همراه با نخ دندان به منظور حفظ تمیزی دندان‌ها می‌تواند کارآمد باشد. اما برای افرادی که به علت شرایط خاصی، معمولا تنبلی، نظافت دندانی مناسبی ندارند یا دارای مشکلات خاصی در ساختار دندان‌های خود هستند، این روش‌ها به تنهایی کافی نیستند. به همین دلیل متخصصان و دندانپزشکان محترم درمان‌هایی مانند جرم‌گیری و بلیچینگ را به عنوان راه‌حل‌های مناسب برای ایشان پیشنهاد می‌دهند. حالا بیایید نگاهی به این دو روش بیفکنیم و تفاوت‌های آنها را بررسی کنیم.

مقایسه جرمگیری و بلیچینگ دندان:

جرم‌گیری و بلیچینگ، دو روش متفاوت برای بهبود رنگ و زیبایی دندان‌ها هستند. این دو روش تفاوت‌های مهمی دارند که باید در نظر گرفته شوند. انتخاب بین این دو به میزان نیاز و شرایط خاص شما بستگی دارد.

به عنوان خلاصه، تازه نگه داشتن تمیزی و سفیدی دندان‌ها می‌تواند بسیار مهم باشد، ولی برای بهبود رنگ و زیبایی دندان‌ها، جرم‌گیری و بلیچینگ دو گزینه اصلی هستند که نیاز به مراجعه و مشورت با متخصصان دارد.


بیشتر بخوانید: جرمگیری دندان ضرر دارد؟


جرمگیری دندان چیست؟

 جرم‌گیری یکی از روش اساسی در حفظ و بهبود سلامت و زیبایی دندان‌ها است. این درمان پلاکت‌ها، رنگدانه‌ها و جرم‌های سطحی دندان‌ها با استفاده از تجهیزات و ابزارهای تخصصی متخصص دندانپزشکی از بین می‌برد. اگر دندان‌های شما در ابتدا سالم و زیبا بوده ولی با گذر زمان پلاکت‌ها و رنگدانه‌ها به آنها چسبیده‌اند، جرم‌گیری می‌تواند به شما کمک کند تا زیبایی دندان‌های خود را بازیابی کنید. افرادی که به علت مصرف نوشیدنی‌ها، غذاها، سیگار یا مواد مخدر با تغییر رنگ در دندان‌های خود مواجه شده‌اند، می‌توانند به درمان جرم‌گیری روی آنها فکر کنند.

با این وجود، لازم به ذکر است که اگر رنگ اصلی دندان‌ها کدر باشد، جرم‌گیری نمی‌تواند رنگ آنها را به‌طور قابل توجهی روشن‌تر و سفیدتر کند. در چنین مواردی، روش‌های دیگری مانند بلیچینگ ممکن است برای بهبود رنگ دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

Tartar removal in human teeth by conventional periodontal using dental tools

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یک روش پیشرفته برای بهبود رنگ و سفیدی دندان‌ها می‌باشد. در این فرآیند از مواد خاصی مثل پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید به عنوان عوامل اصلی برای روشن‌کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.

بلیچینگ دندان به افراد کمک می‌کند که دندان‌های طبیعی خود را که ممکن است زرد و تیر شده باشند، به راحتی سفیدتر کرده و رنگ آنها را به حالت اولیه خود بازگردانند. همچنین، اگر سطح دندان‌ها جرم گرفته نباشد و تنها رنگدانه‌های موجود در نوشیدنی‌ها و غذاها به داخل دندان‌ها نفوذ کرده و آنها را تغییر رنگ داده باشد، بلیچینگ دندان می‌تواند به شما کمک کند تا دندان‌های خود را سفید و روشن کنید.

به طور خلاصه، در بلیچینگ دندان از ترکیبات خاصی استفاده می‌شود که با استفاده از این ترکیبات رنگ و ظاهر دندان‌ها بهبود می‌یابد و به افراد این امکان داده می‌شود تا سفیدی و زیبایی را به دندان‌های خود باز گردانند.


بیشتر بخوانید: ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟


 

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان در چیست؟

تعریف دو روش بلیچینگ و جرم گیری نشان از عملکرد متفاوت آنها داد. در یک مقایسه اجمالی بین این دو روش می توانیم آنها را از ابعاد مختلف بررسی کنیم:

۱- فرآیند اجرا و درمان

جرم گیری دندان با استفاده از ابزارهای دستی، لیزر، و دستگاه اولتراسونیک برای حذف پلاک، جرم و لایه‌های سطحی دندان استفاده می‌کند. اما بلیچینگ دندان از مواد حاوی پراکسید مثل هیدروژن پراکسید و کارباماید پراکسید به عنوان عامل اصلی برای روشن کردن دندان‌ها استفاده می‌کند. سپس نور لیزری خاصی به مواد بلیچینگ تابانده می‌شود تا فرآیند فعال شود.

۲- هدف

جرم گیری دندان به منظور حذف پلاک، جرم و لایه‌های تشکیل شده بر روی دندان به صورت اساسی بهداشتی و درمانی استفاده می‌شود تا از مشکلاتی مانند پوسیدگی و عفونت دندان و لثه جلوگیری کند. در عوض، هدف اصلی بلیچینگ دندان ایجاد زیبایی و سفیدی در دندان‌هاست تا رنگ زردی و تیرگی دندان‌ها از بین برود.

۳- عملکرد درمانی

بلیچینگ دندان به عنوان یک روش زیبایی شناخته می‌شود و از نظر درمانی کارآیی محدودی دارد. از طرف دیگر، جرم گیری دندان علاوه بر جلوگیری از مشکلات زیبایی، در اصلاح مشکلات بهداشت دندانی نیز موثر است. همچنین، پلاک و رسوب روی دندان‌ها می‌تواند به مشکلات دیگری مثل فشار خون، دیابت، و بیماری‌های قلبی نیز ارتباط داشته باشد.

۴- تاثیر بر سفیدی دندان‌ها

با استفاده از جرم گیری، لایه‌های تیره و زرد روی دندان‌ها حذف می‌شوند و رنگ اصلی دندان‌ها به طور معقولی سفیدتر می‌شود. اما در این روش تغییری در رنگ اصلی دندان‌ها به وجود نمی‌آید. در مقابل، بلیچینگ دندان می‌تواند زردی و لکه‌های موجود در دندان‌ها را نیز از بین ببرد و رنگ طبیعی دندان‌ها را سفیدتر و درخشان‌تر کند.

۵- هزینه

جرم گیری دندان از نظر هزینه نسبت به بلیچینگ دندان ارزان‌تر است و می‌توان گفت جرمگیری از بلیچینگ مقرون به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود.

دختری در کلینیک دندانپزشکی مایا واقع در قلهک تهران

شباهت جرم گیری و بلیچینگ دندان چیست؟

در بخش بالا به توضیح تفاوت‌های این دو روش پرداختیم. در ادامه مطلب شباهت‌های این دو روش را بررسی می‌کنیم.

۱- بی‌خطر بودن:

یکی از شباهت‌های مهم بین این دو روش این است که هر دو ایمنی خوبی در اجرا و درمان دارند و به مراجعه‌کننده هیچگونه مشکل، عارضه، یا خطری وارد نمی‌کنند. این امر از اهمیت بالایی برخوردار است و به افراد اطمینان می‌دهد که می‌توانند بدون نگرانی به انتخاب روش مناسب برای زیبایی دندان‌های خود بپردازند.

۲- اجرای سریع:

همچنین، یک ویژگی مشترک دیگر این دو روش اجرای سریع آنها است. زمان انجام هر دو روش نسبتاً کوتاه و سریع است و متخصص دندانپزشکی در یک جلسه توانایی انجام روش درمانی انتخاب شده را دارد. در موارد محدودی که شرایط جرم دندان بسیار شدید باشد، احتمالاً نیاز به یک جلسه دیگر وجود داشته باشد. اما در کل، فرآیند انجام این روش‌ها سریع و موثر است.

۳- موقتی بودن درمان:

یک نکته مهم دیگر این است که هر دو روش جرم گیری و بلیچینگ روش‌های درمان موقتی هستند. این به این معناست که بعد از مدتی، اثرات درمانی از بین می‌روند و نتایج آنها دائمی و همیشگی نیستند. بنابراین، نیاز به مراقبت مداوم و رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری بعد از درمان دندان‌ها وجود دارد.

۴- مراقبت بعد از درمان:

یکی دیگر از شباهت‌های مهم بین این دو روش مراقبت بعد از درمان است. بعد از انجام هر دو روش جرم گیری و بلیچینگ، مراقبت‌های مشابهی نیاز است که از جمله آنها می‌توان به عدم مصرف غذاهای دارای رنگدانه، عدم مصرف سیگار و مواد مخدر، و کاهش مصرف نوشیدنی‌هایی مثل نوشابه و چای اشاره کرد. این مراقبت‌ها در جرم گیری و بلیچینگ دندان‌ها تقریباً یکسان هستند و به حفظ نتایج درمان کمک می‌کنند.


بیشتر بخوانید: حساسیت دندانی چیست؟


بلیچینگ دندان بهتر است یا جرم گیری؟

این دو روش عملکرد‌های متفاوتی دارند و انتخاب روش درمانی بین این دو مورد باید باتوجه به هدف و نتیجه موردنظر انجام شود. اگر شرایط جرم و لایه‌های سطحی بر روی دندان بسیار شدید باشد، متخصص دندانپزشکی ممکن است جرم گیری را برای فرد تجویز کند. این روش می‌تواند نتیجه بهتری در بهبود سلامت دندان‌ها و روشن شدن لثه‌ها داشته باشد.

اما اگر دندان‌ها فاقد جرم و پلاک باشند و تنها مشکل رنگ زرد دندان‌ها باشد، بهتر است از بلیچینگ دندان استفاده شود. این روش به این افراد کمک می‌کند تا دندان‌های خود را روشن و سفیدتر کنند و رنگ طبیعی دندان‌ها را بهبود می‌بخشد.

در نهایت، توجه به نیازها و مشکلات شخصی خود در انتخاب بین این دو روش بسیار مهم است تا بتوانید بهترین درمان را برای دندان‌های خود انتخاب کنید.

Laser bleaching teeth at dantist room. Teeth whitening for woman. Bleaching of the teeth at dentist clinic. Dental care.

مزایای جرم گیری و بلیچینگ چیست؟

در مورد جرم گیری، بالاترین مزیت و هدف درمانی آن از برطرف کردن لایه‌های روی سطح دندان‌ها، روشن‌تر شدن دندان‌ها، جلوگیری از عفونت و پوسیدگی، کاهش بوی بد دهان و... می‌باشد.

بلیچینگ، علاوه بر این مزیت‌ها، بیشترین نتیجه و مزیتی را که به فرد ایجاد می‌کند، در زمینه زیبایی دندان‌ها دارد. پس از بلیچینگ، دندان‌ها به مقدار چشمگیری سفید و درخشان می‌شوند و این افزایش رنگی باعث زیبایی بیشتر دندان‌ها می‌شود

جرم گیری دندان ‌ها را سفیدتر و درخشان ‌تر می کند یا بلیچینگ؟

در ابتدا، باید توجه داشت که معاینات کاملی توسط متخصص دندانپزشکی بر روی دندان‌های فرد انجام شود. اگر زردی و تیرگی در دندان‌ها ناشی از جرم و پلاک باشد، جرم گیری می‌تواند نتایج بسیار مناسب و درخشانی را ایجاد کند و کیفیت قابل قبولی را به فرد ارائه دهد. اما اگر سطح دندان‌ها و لثه تمیز باشد و رسوبی بر روی آنها وجود نداشته باشد، بلیچینگ می‌تواند بهترین گزینه باشد تا دندان‌ها را سفیدتر و درخشان‌تر کند.

بهترین مشاوره در این زمینه از طرف متخصص دندانپزشکی به شما ارائه می‌شود. او با توجه به وضعیت دندان‌های شما، نیازهای خاص شما و هدف درمانی یا زیبایی موردنظر، به شما راهنمایی مناسبی ارائه خواهد کرد تا بهترین راهکار را برای شما انتخاب شود.


بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای حفظ و سلامت دندان‌ها


آیا جرم گیری و بلیچینگ درد داره؟

هر دو روش بدون درد انجام می‌شوند و مراجعه‌کننده احساس ناراحتی نخواهد کرد. در مواردی که حجم جرم و رسوب روی دندان‌ها بسیار زیاد باشد و احتمال حساسیت و درد وجود داشته باشد، متخصص از بی حسی موضعی استفاده می‌کند تا از این مسائل پیشگیری کند.

آیا می توان بعد از بلیچینگ دندان غذا خورد؟

با رعایت یک رژیم غذایی مناسب، مشکلی در مصرف غذا بعد از جرم گیری یا بلیچینگ وجود نخواهد داشت. مهمترین نکته در این رژیم غذایی، عدم مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی است که شامل رنگ دانه هستند (تا دو روز بعد از انجام درمان). همچنین، در ۲۴ ساعت اول پس از درمان، بهتر است از خوردن غذا و نوشیدنی‌های بسیار داغ یا بسیار سرد خودداری کنید.


بیشتر بخوانید: مراقبت‌های بعد از ارتودنسی دندان


آیا جرم گیری و بلیچینگ باعث ضعیف شدن دندان‌ها می‌شوند؟

جرم گیری به عنوان یک روش درمانی، به منظور افزایش سلامت دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش با حذف لایه‌های موجود روی سطح دندان، از بروز عفونت و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و به نوعی دندان را تقویت می‌کند. اما انجام این روش توسط متخصص با تجربه و با رعایت استانداردهای بهداشتی اهمیت ویژه دارد. اگر پزشک یا متخصص ناشی و نابلد این کار را انجام دهد ممکن است به مینای دندان آسیب وارد شود.

بلیچینگ نیز یک روش تایید شده توسط جامعه دندانپزشکی است و باید توسط متخصص با تجربه انجام شود. میزان ماده مورد استفاده و غلظت آن در این روش بسیار مهم است تا به دندان‌ها آسیب نرساند. توصیه می‌شود که این روش تنها توسط متخصصان معتبر و با دانش کافی انجام شود.

آیا جرم گیری و بلیچینگ عوارض دارند؟

در صورتی که فرد به بهترین متخصص در یک کلینیک مجهز مراجعه کند، نگرانی بابت عوارض جانبی بلیچینگ و جرم گیری وجود نخواهد داشت. معمولاً بعد از انجام این درمان‌ها، حساسیت جزئی در برخی افراد به وجود می‌آید که با استفاده از داروهای مناسب و توصیه‌های متخصص برطرف می‌شود.

آیا مسواک زدن شدید دندان‌‌ها، آنها را سفیدتر می‌کند؟

فشار شدید مسواک به سطح دندان‌ها نه تنها به سفیدتر شدن آنها کمک نمی‌کند، بلکه ممکن است به دندان‌ها آسیب برساند. اهمیت اصلی در حفظ بهداشت دهان و دندان، رعایت منظم بهداشت دهانی به صورت روزانه، استفاده از مسواک با استاندارد، رژیم غذایی مناسب و انجام معاینات دوره‌ای تحت نظر متخصص دندانپزشکی است. در مواردی که این اقدامات نتوانند به تنهایی سفیدتر شدن دندان‌ها را فراهم کنند، متخصص دندانپزشکی با توجه به وضعیت دندان‌ها ممکن است استفاده از جرم گیری یا بلیچینگ را تجویز کند.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

خیابان شریعتی، مترو قلهک

کوچه خلیل پور، پلاک ۲۱ طبقه ۵

۰۲۱-۲۲۰۰۴۷۴۲

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: ۹:۰۰ - ۱۶:۰۰

maya.dental.clinic@

ما را در اینستاگرام دنبال کنید