بریس بهتر است یا اینویزیلاین؟

بریس بهتر است یا اینویزیلاین؟

بریس بهتر است یا اینویزیلاین؟

بریس بهتر است یا اینویزیلاین؟ بهترین روش درمان ارتودنسی دندان چیست؟ چگونه می‌توان در مدت زمان کوتاه‌تری دندان‌ها را صاف کرد؟ خیلی از افراد در زمان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی مایا، این سوال‌ها را از متخصص ارتودنسی خود دارند.

متأسفانه، همه ما از داشتن دندان‌های کاملاً صاف محروم هستیم. برخی از ما باید درد بریس یا اینویزیلاین را تحمل کنیم. با این حال، به لطف جامعه کنونی که در آن زندگی می‌کنیم و علم رو به پیشرفت دندانپزشکی، ما گزینه‌های زیادی برای صاف کردن دندان‌های خود داریم.

از محبوب‌ترین روش‌ها می‌توان به بریس‌ها و اینویزیلاین اشاره کرد. رقابت بین این دو تکنیک تنگاتنگ است و بسیاری از مردم نمی‌دانند کدام روش را انتخاب کنند.

برای اینکه سردرگم نباشید، همیشه خوب است که حقایق را بررسی کنید یا با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

تفاوت اساسی بریس و اینویزیلاین؟

بریس‌ها یا براکت‌های فلزی ارتودنسی

بریس ارتودنسی (Dental braces)، براکت‌های فلزی هستند که به دندان‌های بیمار چسبانده می‌شوند و توسط نوارها و سیم‌ها به هم متصل می‌شوند.

در تعریف دیگر می‌توان گفت بریس ارتودنسی یک وسیله یا ابزار چند جزئی است که ترکیب اجزای آن با هم در نهایت به مرور زمان باعث مرتب شدن دندان‌ها می‌شود.

بریس‌ها رنگ‌های مختلفی دارند و حتی می‌توانند با رنگ مینای دندان مطابقت داشته باشند.

انواع بریس

 

شما می توانید برای اطلاع از جدیدترین هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۲ به این لینک بروید.

اینویزیلاین

اینویزیلاین اساسا یک جایگزین مدرن و امروزی برای بریس‌های فلزی معمولی است. برای ساخت این لوازم نامرئی از نرم افزار کامپیوتری ویژه‌ای برای شبیه سازی وضعیت دندان‌های فرد استفاده می‌شود و بر اساس نوع و شدت مشکل فرد، مجموعه‌ای از پلاک‌های ارتودنسی اینویزیلاین و شفاف ساخته می‌شود.

انواع ایزویزیلاین در ارتودنسی

ظاهر کدام بهتر است؟

بریس‌ها عمدتاً از جنس فلز هستند و از براکت‌هایی تشکیل شده‌اند که توسط سیم به هم وصل می‌شوند. حتی در مواردی که از بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان استفاده می‌شود، هنگام لبخند زدن قابل مشاهده است.

اینویزیلاین از یک ماده ترموپلاستیک شفاف و سفارشی ساخته می‌شود و به‌طور یکپارچه روی دندان قرار می‌گیرد و به دلیل اینکه نامرئی است به آسانی توجه افراد را جلب نمی‌کند.

غذا خوردن با کدومش راحت‌تره؟

غذا خوردن با بریس‌های سنتی سخت است. ذرات غذا غالباً در فلز گیر می‌کنند و باعث آسیب به سیم و براکت می‌شوند. به همین دلیل است که نمی‌توانید برخی غذاهارا میل کنید.

اما قابلیت جابجایی اینویزیلاین این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید سینی‌ها را از دهان خود خارج کنید، هر غذایی را که مایل بودید بخوردید و پس از تمیز کردن دندان‌ها آن‌ها را سر جای خودش بگذارید.

بریس راحت‌تره یا اینویزیلاین

مسلماً هر دو روش تا حدودی ناراحتی ایجاد می‌كنند، چون به هر حال دندان‌ها تحت فشار قرار گرفته‌اند تا تراز شوند.

با این حال، فشاری که از طرف اینویزیلاین به دندان اعمال می‌شود در مقایسه با بریس ملایم‌تر است.

همچنین خطر بریده شدن لثه‌ها در اینویزیلاین از بین می‌رود چون تماس آن با لثه به آرامی صورت می‌گیرد.

هزینه بریس پایین‌تر است یا اینویزیلاین؟

یکی از موارد اصلی که اکثر افراد بدان توجه می‌کنند؛ هزینه است. ارتودنسی نامرئی که بیشتر یک گزینه کاربردی و یک فناوری جدیدتر است، بدیهی است که گرانتر خواهد بود.

شما باید برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصص ارتودنسی خود مشاوره کنید.

شما می‌توانید برای اطلاع از مراحل، قیمت ارتودنسی نامرئی و انواع آن به این لینک بروید.

کدام یک از انواع ارتودنسی به پیگیری‌های بیشتری نیاز دارد؟

بریس‌های دندان باید حداقل یک بار در ماه بررسی شوند. با اینویزیلاین، مراجعه کمتری به دندانپزشک وجود خواهد داشت، اما الاینرها باید هر دو هفته یکبار تعویض شوند.

هم با بریس‌ها و هم تراز کننده‌ها، برای حفظ صافی دندان‌ها، ممکن است استفاده از نگهدارنده بعد از ارتودنسی به‌طور دائم توصیه شود.

مزایا و معایب براکت‌های فلزی ارتودنسی

بریس‌ها توسط فرد قابل جابه جایی نیستند، البته برای برخی ممکن است این قابلیت یک مزیت بزرگ باشد.

این فرآیند حتی با وجود عوارض فنی جدی بسیار موفق است. بریس‌ها به غیر از نخ دندان کشیدن و مسواک زدن معمولی به هیچ روش تمیز کردن اضافی نیاز ندارند.

در آخر برای پاسخ این سوال که بریس بهتر است یا اینویزیلاین؟ باید گفت بر اساس شرایط بیمار پاسخ سوال متفاوت است. بهترین روش درمان در افراد با یکدیگر متفاوت هستند. هر دو روش درمان ارتودنسی، مزایا و معایبی دارند. ممکن است یک روش برای یک شخص مناسب باشد، اما برای دیگری خیر.  دندان‌های صاف به راحتی قابل دستیابی هستند، تنها باید با آگاهی کامل برای درمان آن اقدام کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

خیابان شریعتی، مترو قلهک

کوچه خلیل پور، پلاک ۲۱ طبقه ۵

۰۲۱-۲۲۰۰۴۷۴۲

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنج شنبه: ۹:۰۰ - ۱۶:۰۰

maya.dental.clinic@

ما را در اینستاگرام دنبال کنید